Soja


Soja

Soja je jedna od najkontraverznijih namirnica na svijetu. 

Jedni je hvale zbog velikih zdravstvenih benefita, dok drugi smatraju da joj nema mjesta na našim tanjurima. 

Što kažu činjenice?

Soja je biljka koja se koristi u prehrani već tisućama godina, posebno u azijskim zemljama, gdje je tradicionalno osnovni dio prehrane. U posljednjih nekoliko desetljeća, soja je postala popularna i na Zapadu, zahvaljujući njenim potencijalnim zdravstvenim prednostima i svestranosti u kuhanju.


Soja je bogat izvor proteina, što je čini idealnom zamjenom za meso u vegetarijanskoj i veganskoj prehrani. Proteini iz soje su potpuni proteini, što znači da sadrže svih devet esencijalnih aminokiselina koje tijelo ne može proizvesti samo. Osim proteina, soja je bogata vlaknima, vitaminima (posebno vitaminom B skupine) i mineralima poput kalcija, magnezija, željeza i cinka.


Jedan od najviše proučavanih spojeva u soji su izoflavoni, fitoestrogeni koji mogu oponašati djelovanje estrogena u tijelu. Ovo je dovelo do zabrinutosti da konzumacija soje može utjecati na hormonsku ravnotežu. 

No, istraživanja pokazuju da izoflavoni iz soje imaju mnogo slabiji učinak od ljudskog estrogena i da se njihovo djelovanje može razlikovati ovisno o mnogim čimbenicima, uključujući spol, dob i opće zdravstveno stanje.


Jedan od najvažnijih razloga zašto se soja preporučuje u prehrani je njezin potencijalni pozitivan utjecaj na zdravlje srca. Znanstveni dokazi pokazuju da konzumacija soje može smanjiti razinu LDL kolesterola (tzv. "lošeg" kolesterola) u krvi, što smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti. 


Soja može igrati ulogu u očuvanju zdravlja kostiju. Izoflavoni iz soje mogu pomoći u održavanju gustoće kostiju, posebno kod žena u postmenopauzi, kada razina estrogena opada i rizik od osteoporoze raste. Istraživanja sugeriraju da redovita konzumacija soje može smanjiti rizik od prijeloma kostiju.


Jedna od najkontroverznijih tema vezanih uz soju je njezin potencijalni utjecaj na rizik od raka. Iako su rana istraživanja izazvala zabrinutost da bi izoflavoni mogli povećati rizik od raka dojke, novija istraživanja sugeriraju suprotno. 

Zapravo, konzumacija soje može imati zaštitni učinak, posebno kod žena koje konzumiraju soju od rane dobi. Soja također može smanjiti rizik od raka prostate kod muškaraca.


Soja je nutritivno bogata namirnica koja može biti dio pravilne prehrane, pod uvjetom da se konzumira u umjerenim količinama. 

Znanstveni dokazi podupiru njezinu ulogu u smanjenju rizika od srčanih bolesti, očuvanju zdravlja kostiju i mogućem smanjenju rizika od određenih vrsta raka. 

Unatoč nekim kontroverzama, većina istraživanja ukazuje na to da je soja sigurna i korisna za većinu ljudi.

Kao i kod svake hrane, ključ je u ravnoteži, umjerenosti i raznolikosti prehrane.